CAD programy 4M
Nastavení výkresu - záložka Zadaní souřadnic (Drawing Settings - Coordinate Input tab)
Ribbon | Tlačítko aplikace > Nastavení kreslení |
Menu | Nástroje > Nastavení kreslení, záložka Zadání souřadnic |
Klávesnice | settings-zadani-souradnic |
Klávesová zkratka | RM, SE, DDOSNAP, DDRMODES, DDSEL |
Alias | DDRMODES, DDSELECT, RM, SE |
Záložka Zadání souřadnic v dialogovém okně Nastavení kreslení slouží na ovládání způsobu, kterým vkládáte informace jako jsou způsob uchopování entit, nastavení mřížky, velikost terčíku výběru nebo úchopu entit, nebo meze výkresu. Z podzáložek záložky Zadání souřadnic si můžete zvolit Krokování a mřížka, Úchopy entit, Výběr entit, Meze nebo Polární trasování.
MOŽNOSTI DIALOGOVÉHO OKNA
Kreslit ortogonálně - zvolte pro vynucení možnosti kreslit pouze horizontální a vertikální čáry a pravé úhly (výchozí nastavení je vypnuto). Ortogonální režim je možné vypnout nebo zapnout stisknutím klávesy F8.
Automatický úchop - zvolte pro automatické uchopování nejbližších úchopových bodů.
Krokování a mřížka
Zapnout krokování - klikněte pro zapnutí modu, ve kterém omezuje program výběr bodů na předdefinované intervaly kroků (výchozí nastavení je vypnuto). Krokování můžete kdykoliv vypnout nebo zapnout stisknutím tlačítka F9.
Rozteč krokování - zadejte x- a y-ovou rozteč krokování, výchozí nastavení je 0.5 jednotky.
Polární vzdálenosti - určete polární vzdálenosti krokování (dostupné, pokud je typ krokování nastaven na polární)
Typ krokování - zvolte, jestli chcete využít standardní mřížku krokování nebo polární krokování a vyberte si z následujících možností:
- Pravoúhlé - využívá pravoúhlé krokování (výchozí nastavení).
- Isometrické - využívá isometrické krokování. Pokud vybere isometrické krokování, zvolte počátečnou isorovinu: horní, vlevo (výchozí), nebo vpravo. Isorovinu můžete změnit kdykoliv stisknutím F5 nebo Ctrl+E.
Základní bod krokování - specifikujte x- a y-ovou souřadnici základního bodu krokování.
Natočení - určete natočení rotačního úhlu (výchozí hodnota je 0 stupňů). Zobrazení mřížky se přizpůsobí nastavení krokování.
Poznámka: Základní bod krokování a úhel natočení ovlivňují umístění šraf.
Zapnout mřížku - klikněte pro zobrazení referenční mřížky. Mřížku můžete kdykoliv zapnout stisknutím F7. Mřížka je soubor teček nebo čar, které jsou využívány ve výkrese jako pomůcka. Mřížka se ve výkrese netiskne.
Rozteč mřížky - specifikujte x- a y-ovou rozteč mřížky; výchozí nastavení je 0.5 jednotky. Pokud je rozteč nastavena na 0, rozteč mřížky je stejná jako krokování.
Poznámka: Obvykle se mřížka zobrazuje jako násobek krokování. Například můžete nastavit rozteč krokování na 0.1 jednotky a rozteč mřížky na 1 jednotku.
Hlavní čára každých - zadejte množství vedlejších čar mřížky, které se zobrazí pro každou hlavní čáru mřížky.
Adaptivní mřížka - klikněte pro zapnutí adaptivní mřížky, rozměry které se přizpůsobují mírce přiblížení.
Povolit rozdělení - klikněte pro rozdělení mřížky pokud je úroveň přiblížení menší, než jednotka mřížky (dostupné, pokud je zapnuta adaptivní mřížka).
Zobrazit mřížku mimo meze - klikněte pro zobrazení mřížky mimo vymezenou oblast. V opačném případě je rozsah mřížky omezen mezemi výkresu.
Zobrazit tečkovanou mřížku v modelovém prostoru - klikněte pro zobrazení tečkované mřížky v modelovém prostoru, v opačném případě se zobrazí mřížka složená z čar.
Zobrazit tečkovanou mřížku v listu/rozvržení - klikněte pro zobrazení tečkované mřížky ve výkresovém prostoru, v opačném případě se zobrazí mřížka složená z čar.
Polární trasování
Polární trasování - zvolte pro automatické zobrazování průvodce na obrazovce u stanovených přírůstků úhlů. Polární trasování můžete zapnout nebo vypnout kdykoliv pomocí dvojkliku na POLAR nastavení ve stavovém řádku.
Nastavení úhlu trasování
Přírůstek úhlu - zvolte přírůstek, při kterém se má zobrazit průvodce polárním trasováním.
Další úhly - zvolte, jestli chcete specifikovat další přírůstky uhlů, než ten, který je nastaven v položce Přírůstek úhlu.
Nový - klikněte pro zadání přírůstku úhlu
Smazat - klikněte pro smazání zvoleného přířůstku úhlu.
Nastavení objektového trasování - zvolte Kolmo pro zobrazení průvodce pro kolmé úhly, nebo zvolte Použít všechny úhly pro zobrazení průvodce pro polární úhly. Toto nastavení se použije v případě, že je zapnuto trasování objektů (dvojklik na ETRACK ve stavovém řádku funkci zapne nebo vypne).
Polární měření úhlu - zvolte Absolutně pro měření polární úhlů založené na aktuální USS nebo zvolte Relativně k poslednímu pro měření polárních úhlů relativně k poslednímu nakreslenému segmentu, pokud má entita více než jeden segment (v opačném případě se objeví průvodce pro absolutní úhly).
Úchopy entit
Trasování úchopu objektu - zvolte pro zapnutí trasování úchopu objektu, který zobrazí průvodce pro stanovené úhly z vnějšku k dočasným trasovacím bodům. Pro další nastavení trasování úchopu entit si přečtěte o Polárním trasování výše.
Nastavení úchopů - zvolte jeden nebo vícero úchopů entit pro určení způsobu kreslení entit.
Vypnout úchopy entit - klikněte pro vypnutí všech úchopů entit.
Výběr entit
Výběr - zvolte metodu, kterou chcete aktivovat při výběru entit.
Vícevýběrový režim - umožňuje Vám vybrat více než jednu entitu při jednom výběru, například můžete držet klávesu Ctrl a zvolit vícero entit.
Tažení okna - zvolte entity tažením výběrového obdélníkového okna místo určení dvou bodů.
Automatické okno - využijte výběrové okno nebo křižující okno (záleží na směru, ve kterém pohybujete kursorem), pokud program nemůže najít entity ve zvoleném bodu.
Předvýběr - umožňuje Vám vybírat entity předtím, než si zvolíte příkaz
Terčík výběru entit - určete velikost terčíku pro výběr entit, která ovlivňuje oblast ve výkrese, kterou program prohledá pokud kliknete do výkresu. Výchozí nastavení je 4.
Terčík úchopu entit - určete velikost terčíku úchopu entit, která ovlivňuje oblast ve výkrese, ve které bude program hledat entity pokud využijete úchop entit. Výchozí nastavení je 13.
Tip: Větší terčík výběru nebo úchopu usnadňují výběr entity, na druhé straně můžete nechtěně zvolit i entity, které jste do výběru nechtěli.
Limity
Meze výkresu - zadejte pravou horní a levou dolní souřadnici pro definování rozsahu kreslící plochy, nebo klikněte na Zadat pro stanovení rozsahu určením bodů ve výkrese.
Zadat - klikněte pro stanovení mezí přímo ve výkrese.
Nepovolit vstup za meze - klikněte do zatrhávacího okénka, abyste zabránili kreslení za mezemi (výchozí nastavení je nezatrženo). Toto je stejné jako přepínač Hranice výkresu.
Nastavení mezí ovlivňuje i zobrazení prodloužení mřížky jako i příkaz Přiblížit vše, omezením zobrazení mřížky a maximálního zvětšení oblasti na rozměr stanovený mezemi výkresu.